Britský premiér David Cameron prohlásil v roce 2010 na počátku svého volebního období, že jeho vláda bude první v moderní historii, která během svého mandátu sníží – a nikoli zvýší – počet právních předpisů regulujících podnikání ve Spojeném království.
Představení projektu „Red Tape Challenge“ (Boj s přebujelou legislativou*). Snížení počtu právní předpisů chce britský premiér dosáhnout pomocí boje s přebujelou legislativou v rámci projektu „Red Tape Challenge.“ Díky tomuto projektu má nejen byznys, ale i celá široká veřejnost možnost vyzvat vládu, aby se zbavila konkrétní zatěžující či nadbytečné legislativy. Otevření veřejnosti je nejdůležitějším aspektem projektu. Právě díky zapojení veřejnosti bylo k 27. lednu 2014 identifikováno 3 000 právních předpisů (z více než 21 000 zákonů platných ve Spojeném království), které je nutné buď zcela zrušit, nebo novelizovat. K lednu 2014 již bylo zrušeno nebo zjednodušeno 800 kusů britské legislativy. Britský ministr obchodu pak v prosinci 2014 prohlásil, že tento boj vlády proti přebujelé legislativě ušetřil byznysu za uplynulé čtyři roky 10 miliard liber.
Webový portál Red Tape Challenge aneb jak to celé funguje. Britská vláda zřídila speciální webový portál otevřený veřejnosti s názvem Red Tape Challenge** (česky volně přeloženo jako Výzva byrokracii), který rozdělila na různé právní oblasti (např. zemědělství, životní prostředí či zdraví a bezpečnost). Z nich jsou logicky vyňaty citlivé oblasti daní a národní bezpečnosti.*** Pro každé zvolené téma bylo na pět týdnů otevřeno samostatné okno, do něhož mohl kdokoliv z široké veřejnosti napsat ke konkrétnímu zákonu své poznámky nebo připomínky. Odborníci na konkrétní téma pak na jednotlivé obdržené příspěvky zareagovali, aby tím usnadnili veřejnou diskuzi. Celá veřejná konzultace trvala od dubna 2011 do dubna 2013.
Legislativní revize na základě podnětů občanů. Po uplynutí pětitýdenní lhůty pro diskuzi příslušné ministerstvo veškeré písemné příspěvky a komentáře zanalyzovalo. Analýza posloužila jako podklad pro revizi legislativy v daném oboru - konkrétně jde o návrhy, které předpisy zcela zrušit, které zredukovat nebo vylepšit a které ponechat.
Vyvratitelná domněnka, že zatěžující zákon lze zrušit. Po provedené analýze vyhodnotily návrhy legislativních změn tzv. ministerské „Star Chambers“, což jsou speciální výbory řízené Úřadem Ministerského předsedy sestávající ze zástupců ministerstev. Zásadní pro práci těchto výborů je vyvratitelná domněnka, že za zatěžující právní předpisy jsou považovány všechny zákony, u nichž nebude přesvědčivě odůvodněn opak. Byť výstupy výborů mají doporučující povahu neznamená to – na rozdíl od České republiky – že by neměly žádnou váhu a bylo možno je ignorovat. Aby se zabránilo průtahům, které by mohly celý proces pohřbít, měla britská ministerstva na celý proces výběru zatěžující legislativy pouhé tři měsíce.
Jak je to s legislativou Evropské unie v Británii? Na závěr ještě krátká poznámka ke vztahu projektu boje s přebujelou britskou legislativou a právem Evropské unie. Je pravdou, že evropské právní předpisy sice může veřejnost na portálu Red Tape Challenge komentovat a finální analýza může dokonce i konstatovat, že evropská legislativa negativně ovlivnila „zaplevelení“ britského právního řádu. Britská vláda však sama od sebe evropská nařízení a směrnice zrušit nemůže.