Právní nejistota, častý fenomén současnosti, představuje zásadní překážku při vynutitelnosti práva. Po nesčetných aférách od LuxLeaks, SwissLeaks přes Panama Papers až po Paradise Papers byla na evropské i české úrovni schválena legislativa, která má zabránit netransparentnosti vlastnictví právnických osob a korporátní daňové optimalizaci. Mezery, víceznačnost důležitých pojmů, měnící se výklad, bohužel všechny tyto nešvary, které z dobře míněného právního předpisu činí nevynutitelný (nebo nesnadno vynutitelný) cár papíru, se na této legislativě hojně objevují*. Nejúčinnějším lékem na tyto problémy ovšem není novelizace, nýbrž certifikace.
Proč hledat skutečné majitele? Rozkrývání vlastnických struktur je nezbytně nutné v mnoha oblastech. V poslední době rezonuje zejména oblast boje proti praní peněz, čerpání dotací z EU, veřejných zakázek, či vyhýbání se placení korporátních daní. S tím úzce souvisí ekonomická kriminalita zahrnující zejména korupční trestné činy a problematiku střetu zájmů. Dále je hledání skutečných majitelů klíčové pro oblasti identifikace tržního podílu v rámci soutěžního práva jako součást procesu určení tržního podílu soutěžitelů, či při obcházení limitů financování politických stran a politických hnutí.
Kdo potřebuje znát skutečné majitele? Z orgánů státní správy je to zejména Finanční analytický úřad, dále orgány činné v trestním řízení, orgány finanční správy, orgány pro ochranu hospodářské soutěže a některé další správní orgány dohlížející na dodržování zákona o střetu zájmů. Dále se rozkrýváním vlastnických struktur a skutečných majitelů musí zabývat orgány rozhodující o rozdělování dotací z fondů EU, orgány pověřené ochranou finančních zájmů Evropské unie a dohledové orgány v oblasti veřejných zakázek. V neposlední řadě pak informace o skutečných majitelích jsou od 1. ledna 2018 nezbytné pro rejstříky vedoucí evidence skutečných majitelů.
Certifikace. Jak z právní nejistoty při hledání skutečných vlastníků jednoduše ven? Jako řešení se nabízí jednotná elektronická certifikace vlastnických struktur až po skutečné majitele. Ta umožní veřejným orgánům jednotně, účinně a kontinuálně ověřovat vlastnickou strukturu až po skutečné majitele při co nejnižších nákladech a nejvyšší uživatelské přívětivosti pro ověřované právnické osoby. Tato certifikace zamezí při vkládání vlastnických struktur do evidencí skutečných majitelů vkladu nesourodých informací, které k dotčenému cíli – správné identifikaci skutečného majitele – nevedou. Jednotná certifikace je založena na jednotné metodice, jak identifikovat a doložit nepřímý podíl na právnické osobě a skutečné majitele, včetně potřebných dokladových dokumentů (listin)**.
Přínosy certifikace. Předloží-li právnická osoba informace a doklady o skutečném majiteli vyhledané podle této metodiky, bude rejstříkový soud moci během několika jednotek až desítek sekund v závislosti na složitosti vlastnické struktury snadno ověřit, zda předložená vlastnická struktura a skuteční majitelé jsou v souladu se zákonnými požadavky řádně identifikováni a doloženi. Takové relevantní a přesné informace z takového rejstříku pak mohou velmi snadno využít pro svou práci další veřejné státní orgány (orgány činné v trestním řízení, daňové orgány, apod.), aniž by musely obtěžovat dotčené skutečné majitele či právnické osoby.