Obecné záruky spravedlivého procesu podle článku 6 § 1 Evropské úmluvy o lidských právech (EÚLP), jež se týkají, jak civilního, tak trestního procesu, jsou doplněny zvláštními zárukami pro trestní proces, jež jsou obsaženy v článku 6 § 3 této Úmluvy *.
Instituce státu musí zajistit v každém individuálním případě, ať už v trestním či civilním procesu, že požadavky férového procesu byly dodrženy, neboť férovost soudního procesu je jedním ze základních principů demokratické společnosti **. Požadavky na férový proces se vztahují na doručení informace o existenci soudního řízení, zajištění rovnosti zbraní účastníků soudního řízení, povinnosti soudu posoudit a zhodnotit argumenty účastníků řízení. Stížnosti účastníků soudního řízení na to, že tyto požadavky spravedlivého procesu nebyly dodrženy, jsou soudy povinny zkoumat se zvláštní pečlivostí a opatrností ***.
Klíčovou zásadou uplatňování článku 6 je férovost ****. To, co představuje pojem férovosti procesu, však není předmětem jediného neměnného pravidla, ale závisí na okolnostech konkrétního případu *****. Specificky vzhledem k trestnímu procesu, zaručuje článek 6 EÚLP jako celek právo obviněného účinně se obhajovat a vystupovat v rámci trestního řízení, což zahrnuje, mimo jiné, nejen jeho právo být přítomen, ale také vyslechnout a sledovat trestní řízení ******.
Neodmyslitelnou součástí spravedlivého procesu je též rovnost procesních zbraní bez ohledu na to, zda jde o proces civilní či trestní. Tato zásada vyžaduje, aby každá strana měla přiměřenou příležitost předložit svůj případ za podmínek, které ho neznevýhodňují vůči protistraně či státnímu zástupci *******. Rovnost procesních zbraní vyžaduje dosažení spravedlivé rovnováhy, tj., aby se účastníci řízení dozvěděli o všech předložených důkazech nebo návrzích či argumentech podaných za účelem ovlivnění rozhodnutí soudu a mohli se k nim za tímto účelem vyjádřit********.